Abonamenty medyczne to nie wszystko - Falck
Umawianie wizyt 22 535 91 91 lub 510 202 102 Portal Pacjenta Falck na świecie O firmie Kariera

Abonamenty medyczne to nie wszystko

Abonamenty medyczne od lat są najbardziej pożądanym benefitem, dlatego coraz częściej stają się podstawowym elementem pakietu socjalnego. Dla pracowników to dodatkowa korzyść w przypadku decyzji o podjęciu pracy, natomiast dla firmy – sposób na wyrażenie troski o zdrowie pracownika i jego rodziny. Jednak standardowa opieka zdrowotna może być niewystarczająca. Jeżeli pracownicy podczas wykonywania swoich obowiązków narażeni są na ryzyko utraty zdrowia – wtedy warto pomyśleć o tym, jak zminimalizować negatywne konsekwencje. Z pomocą przychodzą firmy, które oferują zdrowotne programy profilaktyczne.

Specjaliści HR spotykają się w swojej pracy z coraz większymi wymaganiami ze strony kandydatów. Dotyczy to nie tylko podstawowych warunków zatrudnienia, ale również pakietów socjalnych oferowanych przez daną firmę. Najczęściej są to świadczenia pozapłacowe takie jak: dostęp do szerokiej gamy zajęć sportowych, catering w miejscu pracy, masaże czy abonamenty medyczne. Szczególnie pożądane są te ostatnie, ponieważ umożliwiają pracownikom szybki dostęp do lekarzy różnych specjalizacji w przypadku problemów zdrowotnych. Jednak istnieją sytuacje, w których należy pójść o krok dalej, spojrzeć na firmę z szerszej perspektywy i zadać sobie pytanie: co można zrobić, aby ograniczyć liczbę osób na zwolnieniach lekarskich?

Programy profilaktyczne

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Z takiego założenia powinien wychodzić również pracodawca. Regularne badania pozwalają na ograniczenie rozwoju wielu chorób, a tym samym zmniejszają ryzyko absencji pracownika w firmie. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest wprowadzenie programów profilaktycznych.  Są to specjalnie skomponowane zestawy badań i konsultacji, które mają na celu wykrycie u pracowników określonych schorzeń. Z powodzeniem można je dopasować do specyfiki firmy, środowiska pracy, bądź ryzyka, które występuje w danym zawodzie. Programy profilaktyczne oferowane przez różne centra medyczne  dostosowywane są indywidualnie do potrzeb danej firmy. Pod uwagę brane są również takie czynniki jak wiek, płeć oraz tryb życia pracowników.

Zapobieganie chorobom i odpowiednio wdrożona profilaktyka są znacznie bardziej skuteczne niż jej późniejsze leczenie. I tak w przypadku firm, których pracownicy większość czasu spędzają w pozycji siedzącej warto rozważyć wprowadzenie programu profilaktyki schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa. Wczesne wykrycie zmian w odcinku szyjnym lub lędźwiowym pozwala na zapobieganie poważnym dolegliwościom, silnym bólom i konieczności czasowej przerwy w pracy, wynikającej z niemożliwości jej wykonywania. Badania profilaktyczne nie wymagają specjalnego przygotowania i trwają zaledwie kilkanaście minut, co nie wpływa znacząco na harmonogram pracy zespołu.

W przedsiębiorstwach, w których pracownicy narażeni są na szkodliwe warunki pracy związane z głośnym otoczeniem, należy rozważyć wprowadzenie programu profilaktyki ubytków słuchu. Tego typu badaniami mogą być objęte osoby w każdym wieku. Wczesna diagnoza pozwala na szybką reakcję, podjęcie leczenia w odpowiednim czasie i uniknięcie destabilizacji zespołu, która mogłaby nastąpić w przypadku długotrwałej nieobecności pracownika.

Dodatkowym elementem, który nie pozostaje bez znaczenia, jest system pracy oraz zakres obowiązków. Specjalną opieką należy objąć pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z obsługą klienta lub petentów. Szczególnie w okresach zachorowań na grypę, te osoby narażone są w pierwszej kolejności na ekspozycję na czynniki chorobotwórcze i spowodowaną dolegliwościami nieobecność w pracy. Objęcie ich specjalnym programem szczepień ochronnych zapobiegnie zarażeniu wirusem, ale również uchroni pozostałych pracowników od kontaktu z patogenem. Tego rodzaju profilaktykę warto również zastosować w przypadku biur typu open space, w których dużo łatwiej o szybkie rozprzestrzenienie się choroby wśród współpracowników.

Dobre nawyki

Na zdrowie pracownika, poza warunkami ściśle związanymi ze szkodliwością w środowisku pracy, ogromny wpływ ma również stres. Presja czasu i podejmowane zobowiązań, zarówno wobec pracodawcy jak i klientów firmy, mogą prowadzić do eskalacji napięć emocjonalnych i mięśniowych, które bezpośrednio przekładają się na ogólny stan zdrowia. Pracodawca może przeciwdziałać takim sytuacjom poprzez integrację zespołu, sprawną organizację pracy, wprowadzanie dobrych nawyków wśród pracowników. Ich komfort i zadowolenie z miejsca pracy są szczególnie zauważalne, gdy pracodawca wyraża zainteresowanie zdrowiem pracownika.

Odpowiednio dobrane, kompleksowe pakiety medyczne, z zapewnioną dostępnością lekarzy, powinny być wspierane przez równie dopasowane do specyfiki firmy programy profilaktyczne.  Zaplanowana i odpowiednio przygotowana opieka zdrowotna pracowników bardzo szybko przyniesie rezultaty w postaci lepszej organizacji pracy, ograniczenia absencji pracowniczej i zwiększenia wydajności pracy w firmie.

Zapytanie o ofertę

Rozwiń

Przysługuje mi prawo:

 • dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania
 • pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych
 • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania Państwa danych osobowych innemu administratorowi danych;
 • uzyskania wyczerpującej informacji dot.:
  • występowania Państwa danych w zbiorach Administratora oraz adresie jego siedziby,
  • celu, zakresu i sposobu przetwarzania danych zawartych w takim zbiorze;
  • stanu od kiedy przetwarza się Państwa dane w zbiorze;
  • ewentualnym źródle pozyskania danych;
  • udostępnienia Państwa danych, a w szczególności informacji o odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane te są udostępniane.
Preferujesz kontakt telefoniczny? Skontaktuj się z naszym dedykowanym doradcą

Umawianie wizyt online

Portal pacjenta

Umawianie wizyt telefonicznie

22 535 91 91 lub 510 202 102

Zamów usługi

Sklep

2017 Falck Medycyna Sp. z o.o. | Polityka prywatności