Historia - Falck
Umawianie wizyt 22 535 91 91 lub 510 202 102 Portal Pacjenta Falck na świecie O firmie Kariera

Historia

Program Debriefing Falck po raz pierwszy został zainicjowany w Danii, gdzie funkcjonuje od wielu lat i jest formą pomocy dla pracowników ratownictwa medycznego, wpisaną w rytm pracy i kulturę organizacyjną firmy.

Inicjatywa rozszerzenia Programu Debriefing na wszystkie kraje Falck wyszła od Zarządu Głównego Falck i została podjęta przez członków Globalnej Grupy HR. W 2011 roku, podczas corocznego spotkania Managerów HR Falck, program został zaprezentowany w ramach strategii personalnej „One Falck”, która zakładała wdrożenie programu we wszystkich krajach należących do organizacji.

Program szybko zyskał przychylność pracowników naszej firmy. Dr Krzysztof Chmiela, Regionalny Kierownik Medyczny z Regionu Łódzkiego, od dawna interesował się zagadnieniami wsparcia psychologicznego w służbach ratowniczych. W 2012 roku wspólnie z Elżbietą Szarzyńską, Dyrektorem Personalnym Falck Medycyna, rozpoczęli proces wdrażania Debriefingu w Falck Medycyna.

Wrzesień 2013 roku, Warszawa – Pierwsze spotkanie informacyjne dla dyrektorów operacyjnych i osób zainteresowanych programem. Na spotkanie przybyła ówczesna Koordynatorka Programu Debriefing, Natalia de Oliveira Gomes, która przedstawiła założenia programu i opowiedziała o dotychczasowych praktykach w innych krajach. Wykład na temat Debriefingu w Polsce wygłosił też dr n.med. Paweł Rasmus, który od lat pracuje z ratownikami, prowadząc m.in. konsultacje, szkolenia i interwencje kryzysowe z pracownikami WSRM w Łodzi i do dziś wspiera Falck, prowadząc szkolenia z Defusingu i konsultacje psychologiczne dla osób potrzebujących wsparcia. Propozycja wdrożenia Programu Debriefing w Polsce spotkała się z pozytywnym przyjęciem i wkrótce w poszczególnych regionach rozpoczął się cykl spotkań wprowadzających do programu.

Listopad 2013 roku, Giżycko – Pierwsze, dwudniowe spotkanie wprowadzające o charakterze informacyjnym. Spotkanie miało również na celu wypracowanie procedury Debriefing dostosowanej do standardów Falck w Polsce. Wśród 30 uczestników byli m.in. goście z Danii: Paweł Barczak, Ratownik Medyczny, od 8 lat pracujący w duńskim oddziale Falck (który opowiedział o tym, jak działa Debriefing w Danii i jak program jest odbierany przez duńskich ratowników) oraz wspomniana już Natalia de Oliveira Gomes, która wspierała uczestników swoim doświadczeniem w zakresie funkcjonowania Debriefingu w innych krajach. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Szarzyńska, Dyrektor Personalny FM, zaś za część merytoryczną odpowiadała Agnieszka Gosk, psycholog społeczny.

Kolejne spotkania wprowadzające odbyły się w następujących regionach:

Kwiecień 2014 – Region Łódzki, Uniejów – 43 uczestników, prowadzący: Elżbieta Szarzyńska, Paweł Barczak i Paweł Rasmus, psycholog.
Październik 2014 – Region Centralny, Otrębusy – 20 uczestników, prowadzący: Elżbieta Szarzyńska, Paweł Barczak i Magdalena Kapler, psycholog.
Luty 2015 – Region Opolski, Grodziec – 21 uczestników, prowadzący: Elżbieta Szarzyńska, Paweł Barczak i Anna Włodarczyk, psycholog.

Kolejnym etapem wdrażania programu Debriefing w Falck w Polsce było przeprowadzenie w każdym z regionów szkolenia z Defuzingu. Każde tego typu szkolenie odbywa się w ramach ściśle określonego programu. Prowadzi je wykwalifikowany psycholog, a uczestnicy za zakończenie otrzymują certyfikaty, które ważne są przez kolejne dwa lata (po tym czasie należy odnowić szkolenie).

Luty 2014 – Region Warmińsko-Mazurski i Pomorski, Giżycko – 32 uczestników. Pierwsze szkolenie Szkolenie z Defusingu, poprowadziła je psycholog Agnieszka Gosk.
Październik 2014 – Region Łódzki, Pabianice – 46 uczestników, prowadzący: Paweł Rasmus, psycholog.
Maj 2015 – Region Centralny, Warszawa-Nadarzyn – 25 uczestników, prowadzący: Paweł Rasmus, psycholog.
Lipiec 2015 – Region Opolski, Czarnowąsy k/Opola – 22 uczestników, prowadzący: Anna Włodarczyk, psycholog.
Luty 2016 – Region Warmińsko-Mazurski i Pomorski, Węgorzewo – 27 uczestników, prowadzący: Aneta Rymarowicz-Baran, psycholog.

Czerwiec 2016 – powołanie Krajowego Koordynatora Programu Debriefing, Jacka Apanasewicza z Regionu Warmińsko-Mazurskiego. Wcześniej Koordynatorami Programu byli Regionalni Kierownicy Medyczni Falck: Remigiusz Moryto, Marek Ługowski i Krzysztof Chmiela.

Październik 2016 – W dniach 27-30 października odbyło się VIII Ogólnopolskie Sympozjum Ratownictwa Medycznego w Szczyrku. Społeczna akcja „Stop agresji wobec ratowników medycznych” nawiązywała do zagadnień dotyczących bezpieczeństwa, które powinno być oceniane nie tylko na początku ale również w trakcie pobytu do pacjenta. Wsparcie psychologiczne dla personelu ratownictwa medycznego wpisywało się w nasz Program Debriefing. Firmę Falck Medycyna reprezentował na Sympozjum Krajowy Koordynator Programu Debriefing pan Jacek Apanasewicz. Spotkanie 600 osób związanych z ratownictwem medycznym było świetną okazją do wymiany wspólnych spostrzeżeń i doświadczeń w dobie nadchodzących zmian.

Listopad 2016 – W dniach 18-20 listopada odbyła się w Łodzi Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej KOPERNIK 2016, gdzie jednym ze współorganizatorów był Falck Medycyna. Program Konferencji nawiązywał do aktualnych zmian w medycynie ratunkowej , edukacji i przedszpitalnym postępowaniem z pacjentem. Sesję dotyczącą zaburzeń psychicznych i problemów psychologicznych w ratownictwie medycznym prowadził  również dr n. med. Paweł Rasmus,  który współpracuje z Falck Medycyna. Od kilku lat szkoli on naszych pracowników w ramach programu Debriefing. Podczas Konferencji wizualnie podkreślały obecność Firmy Falck roll-upy dotyczące programu wsparcia w zespołach ratownictwa medycznego.

Listopad 2016 – Szkolenie Defuzorów  Region Łódzki i Poznański, Pabianice – 45 uczestników, prowadzący: Paweł Rasmus, psycholog.

Marzec 2017 – Szkolenie Defuzorów. Region Centralny, Raszyn – 30 uczestników, prowadzący: Paweł Rasmus, psycholog.

Kwiecień 2017 – Szkolenie Defuzorów. Region Opolski, Opole – 26 uczestników, prowadzący: Anna Włodarczyk, psycholog.

Maj 2017 – Podczas IV-go Letniego Ogólnopolskiego Sympozjum Ratownictwa Medycznego, które odbyło się w dniach 17-18.05.2017 w Grudziądzu, nawiązano współpracę z Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Lwowie im. Danila Halickiego. Pracownicy Uniwersytetu na Sympozjum przedstawiali treści bliskie naszemu programowi wsparcia psychologicznego. Opowiadali o skutkach wojny oraz opisywali jak wygląda u nich przeprowadzanie debriefingu psychologicznego pracownikom pogotowia ratunkowego.  Bliski kontakt z linią frontu powoduje, że tamtejsza służba zdrowia ma kontakt z bardzo dużą ilością obrażeń wojennych, jednocześnie zapewniając opiekę nad terenem nie objętym wojną. Przedstawicielami strony ukraińskiej była dr n. med. Natalia Iżycka, dr. n. med. Oksana Makar. Program Debriefing Falck reprezentował Jacek Apanasewicz.

Sierpień 2017 – Spotkanie w Gdańsku z Christiną Nadine Brixtofte z Danii. Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem programu wsparcia w krajach, gdzie działa Falck. Różnice kulturowo-społeczne sprawiają, że program powinien być dostosowywany do danego kraju, jeśli chcemy myśleć o jego skuteczności. Zmiana postaw i kultury wsparcia to proces długofalowy, dlatego cieszymy się, że w Polsce już udało się rozpocząć ten proces. W spotkaniu udział wzięli: Elżbieta Szarzyńska, Joanna Orzechowska-Gryzan, Christina Nadine Brixtofte i Jacek Apanasewicz.

Umawianie wizyt online

Portal pacjenta

Umawianie wizyt telefonicznie

22 535 91 91 lub 510 202 102

Zamów usługi

Sklep

2017 Falck Medycyna Sp. z o.o. | Polityka prywatności